دسته‌ها
مقالات

کامپوزیت دندان :مرتب شدن دندانها در یک جلسه با روکش زیبایی کامپوزیت

تاج‌های کامپوزیت دندانی که به آنها کامپوزیت ونیر نیز گفته می‌شود، مواد انعطاف پذیری هستند که متناسب با دندان‌ها در دهان قرار می‌گیرند و از آنها برای اصلاح الگوی لبخند استفاده می‌شود. کامپوزیت، یک ظاهر متفاوت و بهتر ایجاد می‌کند و اعتماد به نفس افراد را بالا می‌برد. کامپوزیت ونیر یکی از انواع تاج‌های دندانی است که به میزان قابل توجهی به اصلاح الگوی لبخند کمک می‌کند. کامپوزیت باعث سفیدی و جذابیت الگوی لبخند و دندان‌ها می‌شود و در نتیجه باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود. بدین منظور کاشت کامپوزیت باید توسط یک دندانپزشک متخصص زیبایی انجام شود تا نتیجه مطلوبی داشته باشد.

اگر نسبت به لبخند خود اعتماد به نفس ندارید، ونیرهای دندان (روکش‌ها) می‌توانند یک انتخاب عالی برای شما باشند. در واقع آن‌ها اساساً یک راه حل نیمه دائمی برای دندان‌های دچار نقص هستند. ابتدا لازم است یک مشاوره با هماهنگ کننده درمانی ما داشته باشید تا بتوانید درباره کامپوزیت ونیر و سایر گزینه‌ها اطلاعات کسب کنید. گاهی اوقات کامپوزیت ونیر بهترین گزینه نیست و ممکن است راه‌ حل‌های جایگزین، مانند بریس‌های دندانی مناسب‌تر باشد. هماهنگ کننده درمان به سوالات دیگری که ممکن است داشته باشید، پاسخ داده و همچنین درباره هزینه‌ها و برنامه‌های پرداخت با شما صحبت خواهد کرد.

کامپوزیت ونیر چیست؟


کامپوزیت ونیر چیست

کامپوزیت ونیر نام یک روش درمانی است که در دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دندانپزشک با استفاده از کامپوزیت زیبایی، رنگ و فرم زیبایی روی دندانهای شما ایجاد می‌کند. استفاده از کامپوزیت ونیر برای زیباتر کردن دندان‌ها، مرتب کردن آنها و اصلاح الگوی لبخند و غیره بسیار موثر است. لازم به ذکر است که کار با این مواد بسیار دشوار است و تخصص و مهارت دندانپزشک اهمیت بسیار زیادی دارد.

کامپوزیت ونیر چگونه انتخاب می‌شود؟

دندانپزشک زیبایی با تجربه، با توجه به فرم صورت و بهره گیری از زیبایی شناسی، بهترین و ایده‌آل‌ترین نوع و فرم کامپوزیت را بر اساس تقاضای مراجع انتخاب می‌کند. انتخاب کامپوزیت به رنگ صورت و شکل لب‌ها بستگی دارد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای کامپوزیت ونیر هستند؟


  • افرادی که دندانهای بدرنگی دارند.
  • افرادی که ترتیب دندان‌های آنها را نامرتب و بی‌نظم است.
  • افرادی که دندان‌های آنها روی یکدیگر قرار گرفته یا دندان‌شکسته دارند.
  • افرادی که دندان‌های کوچک و کوتاه دارند.

مزایای کامپوزیت دندان باند شونده چیست؟


معمولاً کامپوزیت باند شونده را می‌توان تنها در یک جلسه مراجعه به دندانپزشک انجام داد. کامپوزیت باند شونده یک روش سریع و موثر برای رفع مشکلات جزئی زیبایی است. کامپوزیت به محض قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش uv سخت می شود؛ بنابراین پس از پایان جلسه پیوند به راحتی می‌توان هر چیزی را گاز گرفت.

باندینگ کامپوزیت یک روش غیر تهاجمی است؛ با توجه به اینکه در روش‌های جایگزین، مانند تاج و ونیر ابتدا بخشی از دندان به صورت دائمی برداشته می‌شود. برای گذاشتن کامپوزیت باند شونده ابتدا باید سطح دندان زبر شود تا به اتصال رزین کمک کند. بدین معنا که ساختار دندان دست نخورده باقی می‌ماند.

کامپوزیت می‌تواند به سرعت و بدون ایجاد صدمه بیشتر به دندان‌های شما، زیبایی لبخند شما را بهبود ببخشد. کامپوزیت باند شونده می‌تواند جایگزینی ارزان قیمت برای تاج یا ونیر باشد. میزان تهاجمی بودن آن کمتر است و تنها با یک جلسه درمان می‌توان آن را تکمیل کرد. کامپوزیت باند شونده شما، باید با مسواک زدن و رعایت منظم بهداشت دهان و دندان سال‌ها دوام بیاورد.

چه جایگزین‌هایی برای کامپوزیت باند شونده وجود دارد؟


چه جایگزین_هایی برای کامپوزیت باند شونده وجود دارد

گزینه‌های جایگزین معمول برای کامپوزیت باند شونده عبارتند از:

  • ونیر: ونیر یا روکش، نوعی قالب نازک است که به طور سفارشی از پرسلین ساخته می‌شود و به سطح جلویی دندان چسبانده می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای پوشاندن شکاف‌های بین دندان‌ها در مواردی که درمان ارتودنسی مناسب نباشد، استفاده کرد.
  • تاج: تاج یک کلاهک به شکل خود دندان است که تمام قسمت‌های قابل مشاهده دندان شما را می‌پوشاند. تاج درست مانند سایر دندان‌های شما احساس می‌شود و کارکرده مشابه دارد. اگر تصمیم بگیرید تاج پرسلین بگذارید، تمایز آن با دندان‌های شما تقریباً غیر قابل تشخیص است.

ونیر و تاج هر دو باعث آسیب به برخی از دندان‌ها می‌شوند. ونیر یک گزینه محبوب است که می‌تواند سال‌ها دوام داشته باشد؛ اما از آنجا که از پرسلین ساخته می‌شود، لازم است دندانها برش داده شوند تا با آن تناسب پیدا کنند که این امر باعث مقداری آسیب دائمی می‌شود . همچنین برای قرار گرفتن تاج، دندانپزشک باید بخشی از قسمت‌های سالم دندان شما را خارج کند.

باندینگ کامپوزیت یک روش سریع، ارزانتر و غیر تهاجمی است و در صورت شکستگی یا آسیب دیدگی به راحتی قابل ترمیم است. شما می‌توانید درباره گزینه‌های خود با دندانپزشک صحبت کنید. دندان پزشک شما می‌تواند درباره اینکه آیا باندینگ کامپوزیت درمان مناسبی برای شما است یا خیر، با شما صحبت کند.

کامپوزیت باند شونده چگونه باعث سفید کردن دندان می‌شود؟


باندینگ کامپوزیت همچنین می‌تواند راه حلی برای سفید کردن دندان‌ها و پر کردن آنها باشد. باندینگ کامپوزیت را می‌توان در کنار سایر درمانهای سفید کننده دندان استفاده کرد تا به شما در دستیابی به یک لبخند درخشان‌تر و سفیدتر کمک کند.

اگر قصد انجام باندینگ کامپوزیت را دارید، معمولاً دندانپزشک توصیه می‌کند ابتدا از روش‌های دیگر سفید کردن دندان استفاده کنید. رزین کامپوزیت در تطابق با رنگ دندان شما انتخاب می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود قبل از آغاز باندینگ، آنها را به سایه دلخواه خود در آورید. بعد از باندینگ کامپوزیت، امکان سفید کردن بیشتر کامپوزیت باند شونده وجود ندارد.

فرایند درمان چیست؟


دندانپزشک شما فرآیند درمان را با انتخاب رنگ رزین متناسب با دندان شما را آغاز می‌کند تا اتصال رزین طبیعی به نظر برسد. دندان‌ها با زبرکردن اندک سطح آنها آماده درمان می‌شوند. سپس ماده‌ای که به یکدست شدن رزین کمک می‌کند روی دندان قرار می‌گیرد. سپس رزین روی دندان قرار گرفته و به شکل مورد نیاز قالب ریزی می‌گردد. رزین قبل از شکل گرفتن مجدد و جلا داده شدن توسط دندانپزشک، با اشعه uv سخت می‌شود و پس از جلا دادن، کاملاً با سایر دندانها تطابق پیدا می‌کند.

عمر دندان‌های کامپوزیت چقدر است؟


کامپوزیت ونیر یا روکش‌های کامپوزیت، امروزه نسبت به گذشته بادوام‌تر هستند. آن‌ها به طور متوسط ۵ تا ۷ سال دوام می‌آورند. پس از آن، به جایگزینی مجموعه روکش‌ها نیاز خواهید داشت. این طول عمر، بسیار کوتاه تر از روکش‌های پرسلین است که ممکن است حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال عمر داشته باشند. ممکن است با مراقبت مناسب از آنها بتوانید عمر روکش کامپوزیت خود را طولانی‌تر کنید.

تجربه و مهارت دندانپزشک در این فرایند چقدر موثر و مفید است؟


مراجعه متقاضی به یک دندانپزشک متخصص زیبایی با تجربه و ماهر، علاوه بر آن که باعث چرخه عمر طولانی‌تر کامپوزیت می‌شود؛ به ترتیب و یکنواختی دندان‌ها و الگوی لبخند نیز کمک می‌کند. اما اگر دندانپزشک تجربه کافی را نداشته باشد، نتیجه منفی خواهد بود.

آیا روکش کامپوزیت از پوسیدگی دندان پیشگیری می‌کند؟


اکثر افراد اعتقاد دارند که لمینت هیچ آسیبی به دندان وارد نمی‌کند؛ اما از آنجا که لمینت به عنوان یک بافت نرم روی سطح دندان قرار می‌گیرد، ممکن است باعث آسیب شود. چراکه هیچ‌گونه فاصله‌ای بین صدف دندان و لمینت وجود ندارد. لایه نازک سرامیک یا لایه کامپوزیت که روی دندان قرار می‌گیرد، مانند بافت دندان می‌شود؛ در نتیجه در صورت آسیب به دندان، لمینت یا کامپوزیت نیز آسیب می‌بیند.

چگونه می‌توانم از کامپوزیت باند شده خود مراقبت کنم؟


تمام کسانی که تجربه طولانی مدت استفاده از بریس‌های دندان سنتی را دارند، کاملاً می‌دانند که تلاش برای مراقبت از مجموعه دندان‌ها، لثه‌ها، براکت‌ها و سیم‌ها می‌تواند به قدر یک کابوس مشکل باشد. خوشبختانه یادگیری نحوه مراقبت از کامپوزیت‌ها کاملاً برعکس است. اگرچه باید درباره برخی چیزها بسیار مراقب باشید، اما برای فوق العاده به نظر رسیدن روکش‌های خود نیازی به مراقبت خاصی وجود ندارد. در حقیقت مراقبت از کامپوزیت‌های خود، به آسانی دنبال کردن ۶ نکته ساده زیر است:

رعایت بهداشت روزانه دهان و دندان خود را تمرین کنید

اگر از قبل، برنامه بهداشت دهان و دندان خود را دارید، احتمالاً برای مراقبت از روکش‌های کامپوزیت خود نیازی به تغییر آن ندارید. فقط لازم است دندان‌ها را مسواک زده و شستشو دهید.

  • مسواک زدن: از یک مسواک برقی یا دستی و یک خمیردندان که دارای مواد لایه بردار نباشد، برای مسواک کردن دندانهای خود، حداقل دو بار در روز استفاده کنید. در حالت ایده‌آل باید پس از هر وعده غذایی مسواک بزنید.
  • نخ دندان: حداقل یک بار در روز برای از بین بردن ذراتی که بین دندانهای شما گیر افتاده‌اند، از نخ دندان استفاده کنید. این کار به محافظت از سلامت دندان‌ها، روکش‌های کامپوزیت و لثه‌ها کمک می‌کند. بهترین راه این است که پس از هر وعده غذایی، نخ دندان بزنید.
  • دهان شویه: یک یا دو بار در روز دهان خود را با دهان شویه ضد عفونی کننده شستشو دهید. از دهانشویه بدون الکل استفاده کنید زیرا قرار گرفتن بیش از حد در معرض الکل می‌تواند باعث نرم شدن ماده پیوند دهنده‌ای که روکش‌ها را متصل به دندان شما نگه می‌دارد، شود و باعث آسیب پذیرتر شدن روکش‌ها در مقابل لکه و آسیب شود.

اجتناب از ساییدن دندان

بروکسیم، تمایل به ساییدن دندان‌ها در هنگام خواب است و برای روکش‌های کامپوزیت ضرر بسیاری دارد. زیرا فشار زیادی به آنها وارد می‌کند. صادقانه بگوییم ساییدن دندان برای دندان‌ها و فک شما نیز ضرر دارد؛ بنابراین اگر فکر می‌کنید هنگام خواب دندانهای خود را به هم می‌سابید، در اسرع وقت با یک دندانپزشک صحبت کنید. دندانپزشک می‌تواند برای شما گارد دندان تجویز کند تا گاهی اوقات از آن به عنوان محافظ اکلوزال استفاده کنید. پوشیدن این وسیله هنگام خواب، هم از کامپوزیت‌های جدید و هم از دندانهای طبیعی شما محافظت می‌کند.

با دقت بجوید

کامپوزیت‌ها دوام بسیاری دارند اما می‌توانند ساییده و شکسته شوند. اگرچه غذاهای معمولی مشکلی ایجاد نمی‌کنند، اما بهتر است از جویدن مواد سخت مانند سر خودکار، ناخن و استخوان یا خوردن یخ خودداری کنید.

از لبخند خود محافظت کنید

فعالیت فیزیکی، بخش مهمی از یک سبک زندگی سالم است اما شرکت در مسابقات بسکتبال، فوتبال، کشتی و سایر ورزش‌های تماسی، می تواند سلامت لبخند جدید شما را به خطر بیندازد. برای محافظت از کامپوزیت‌ها و دندان‌های طبیعی خود از آسیب‌های احتمالی، برای خرید یک گارد دهان سرمایه گذاری کنید.

مراقب لکه‌ها باشید

کامپوزیت‌ها نیز مانند دندانهای طبیعی شما می‌توانند لکه بگیرند . بنابراین بهتر است غذاهایی که باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند را محدود کنید. این غذاها شامل قهوه، شراب قرمز، سودای تیره، سس سویا و انواع توت‌ها می‌شوند. سیگار کشیدن نیز یکی دیگر از دلایل لکه دار شدن دندان‌ها است. بنابراین اگر سیگار می‌کشید، بهتر است برای حفظ سلامت کامپوزیت‌ها و دندان، آن را ترک کنید. ترک سیگار نه تنها باعث بهبود سلامت عمومی شما می‌شود، بلکه به سفید نگه داشتن کامپوزیت‌های سفید و روشن کمک می‌کند.

به صورت منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید

انجام معاینات دندانپزشکی مداوم برای افرادی که می‌خواهند دندان‌های سالمی داشته باشند، ضرورت دارد. مراجعه به دندانپزشکی، تقریباً هر ۶ ماه یکبار، به شما در محافظت از دندان‌ها و کامپوزیت‌های خود کمک می‌کند و باعث می‌شود با اطمینان از بروز هرگونه مشکل احتمالی پیشگیری کنید و در صورت بروز، به سرعت و قبل از تبدیل شدن آن به یک مشکل اساسی برای حل آن اقدام نمایید. علاوه بر این، دندانپزشک از تجهیزات حرفه‌ای برای صیقل دادن کامپوزیت‌های شما و حفظ درخشش مروارید گونه آنها استفاده می‌کند.

هزینه کامپوزیت


هزینه یکی از عواملی است که باید حتماً در نظر بگیرید. روکش کامپوزیت ارزان نیست، از طرفی گذاشتن کامپوزیت فرایند وقت گیری است و از سوی دیگر حتماً شما مواد دارای کیفیت بالایی را می‌خواهید که کیفیت کاربردی و عمر بالایی داشته باشد. با تمام این‌ها، شما نتایج آن را بلافاصله پس از باز کردن دهان خود خواهید دید. اگر چه روکش‌های پرسلین ارزان‌تر هستند اما روکش‌های کامپوزیت همچنان قیمت بالایی دارند.

هزینه کامپوزیت ونیر بسته به محلی که در آن زندگی می‌کنید، جایی که خدمات دندانپزشکی خود را دریافت می‌کنید و تعداد ونیرهای مورد نیاز شما، متفاوت خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *