دسته‌ها
مقالات

ایمپلنت دندان: ایمپلنت دندان در سه مرحله و مراقبت های بعد از ایمپلنت

به طور کلی، اگر فردی از سلامتی کافی برخوردار باشد که بتواند معالجه لازم برای انجام کار بریج ثابت یا عمل معمولی کشیدن دندان را انجام دهد، پس می‌تواند تحت عمل ایمپلنت یا ایمپلنت دندان نیز قرار بگیرد. همچنین، ممکن است بیمارانی باشند که شرایط و مشکلاتی را در سلامتی عمومی‌شان دارد که محدودیت‌هایی را برای انجام عمل ایمپلنت دندان برای آن‌ها به وجود می‌آورند، اگرچه این یک امر غیرمعمول است. بهترین روش ایمپلنت دندان برای شما بعد از معاینه کامل و گفتگو با دندان‌پزشک و پریودنتیست یا جراح دهان مشخص می‌شود. میزان و محل استخوان موجود معمولاً تعیین کننده اصلی برای استفاده از سیستم ایمپلنت است یا اینکه آیا شما کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید یا خیر.

از بین رفتن دندان یک واقعیت ناگوار اما شایع برای بسیاری از افراد است. در گذشته، دندان‌های مصنوعی تنها گزینه برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته بودند. اگرچه دندان‌های مصنوعی می‌تواند دردسر بزرگی باشد و همچنین باعث درد و ناراحتی شود. خوشبختانه امروز شما گزینه ایمپلنت دندان را در اختیار دارید که جایگزین مناسبی برای سایر روش‌های دندانپزشکی است.

کل مراحل ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟ آیا ممکن است برای مدت طولانی بدون دندان باشم یا نمی‌توانم غذا بخورم؟ 


کل مراحل ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد

مرحله اول 

مرحله اول درمان، بعد از یک برنامه ارزیابی دقیق و برنامه‌ریزی درمانی صورت می‌گیرد که معمولاً شامل کاشت واقعی خود ایمپلنت‌ها است. به طور کلی این عمل در مطب پزشک و در یک جلسه انجام می‌شود. اکثر ایمپلنت‌ها در زیر لثه‌ها به مدت 3 تا 6 ماه پوشانده می‌شوند. در طی این زمان، فرایند پیوند استخوانی (osseointegration) پیوند بیولوژیکی استخوان فک به ایمپلنت رخ می‌دهد. در طی این دوره بهبودی…، شما احتمالاً از دندان مصنوعی فرم داده شده خود یا یک دندان مصنوعی موقت یا بریج (پل) دندان را می‌کنید و با ین کار می‌توانید به فعالیت‌های عادی خود، بدون محدودیت، ادامه دهید. برای دو هفته اول باید رژیم غذایی متناسب و همراه با غذاهای نرم را دنبال کنید. در برخی موارد، در هنگام کاشت یک مرحله‌ای ایمپلنت یا هنگام انجام پیوند استخوان اضافی باید انجام شود، از بیماران خواسته می‌شود دندان‌های مصنوعی متحرک خود را برای مدتی نپوشند. در صورت لزوم این کار، متخصصین ایمپلنت تمام تلاش خود را برای کمک به بیمار در طی این دوره انجام خواهند داد.

مرحله دوم 

 مرحله دوم این عمل معمولاً 3-6 ماه پس از قرار دادن ایمپلنت انجام می‌گیرد. در این زمان، پوشش (بافت لثه) روی قسمت بالای ایمپلنت‌ها باز شده تا ایملنت ها دیده شوند و یک پست یا بست فلزی کوچک به ایمپلنت (ها) وصل می‌شود. پریودنتیست یا دندانپزشک ترمیمی شما اصلاحات لازم را در دندان‌های موقتی شما ایجاد می‌کند تا بتوانید بعد از اتصال پست، آن‌ها را مجدداً استفاده کنید.

 مرحله سوم 

در مرحله سوم که معمولاً 2-6 هفته پس از مرحله دوم شروع می‌شود، دندان‌های جایگزین جدید شما ساخته و نصب می‌شوند. این مرحله شامل یک سری جلسات درمانی برای قالب‌گیری‌هایی از دهان شما و “امتحان کردن” دندان‌های جایگزین در مراحل ساخت آن‌ها می‌باشد. لازم است جلساتی برای امتحان کردن این دندان‌های جایگزین انجام گیرد تا اطمینان حاصل شود که اندازه، شکل، رنگ و تناسب دندان‌های جدید شما کاملاً با مشخصات چهره شما و دندان‌های طبیعی باقی‌مانده (در صورت وجود) مطابقت دارد. مرحله سوم معمولاً طی 4 تا 8 هفته به پایان می‌رسد. کل مدت درمان برای اکثر موارد ایمپلنت معمولاً 5-8 ماه خواهد بود. در صورت نیاز به عمل‌های پیوند استخوان یا لثه، این مدت می‌تواند طولانی‌تر باشد.

آیا ایمپلنت‌های دندانی مشکلاتی به همراه دارد، آیا خطر رد کردن ایمپلنت توسط بدن وجود دارد؟

آیا ایمپلنت‌های دندانی مشکلاتی به همراه دارد، آیا خطر رد کردن ایمپلنت توسط بدن وجود دارد

هنگامی که مردم کلمه “رد” را در رابطه با ایمپلنت‌ها می‌شنوند، معمولاً شرایطی را توصیف می‌کنند که ممکن است در جایی رخ دهد که جراحی جهت پیوند یک اندام حیاتی مانند پیوند قلب انجام شده باشد. اگرچه، ایمپلنت‌های دندانی به دلیل این که تطابق بافت، نوع گروه خون و غیره عواملی تأثیر گذار در سایر عمل‌های ذکرشده نیستند، در دسته کاملاً متفاوتی قرار می‌گیرند. بدن کاملاً کاشت مواد ایمپلنت دندان (مانند مواد و وسایل ارتوپدی که مشابه هستند) در استخوان را می‌پذیرد؛ بنابراین، ایمپلنت‌های دندانی امروزی با موفقیت بسیار زیادی انجام می‌شوند. بدیهی است که برخی از ایمپلنت‌های دندانی موفقیت آمیز نبوده‌اند. با این وجود، موفقیت بیشتر با انتخاب صحیح بیمار، مهارت پزشک و تعهد بیمار به بهداشت مناسب و مراقبت‌های پیشگیرانه ارتباط دارد. یکی دیگر از عوامل موفقیت شامل مراقبت و پیگیری‌های منظم، درست مانند سایر درمان‌های دندانپزشکی، می‌باشد. هم سلامتی بافت نرم و هم نحوه عملکرد و حالت دندان‌های جایگزین باید به‌صورت دوره‌ای ارزیابی شوند تا از موفقیت درازمدت ایمپلنت دندان اطمینان حاصل شود.

ایمپلنت‌های دندانی چقدر دوام خواهند داشت؟


دندان‌ها تا چه مدت دوام دارند؟ آن‌ها باید یک عمر دوام آورند. اگرچه همه ما نمونه‌هایی را دیده‌ایم که دندان‌ها برای همه‌ی طول عمر یک فرد دوام نیاورده‌اند. می‌دانیم که مشکلات دندانی بیشتر ناشی از مراقبت نادرست در خانه یا عدم درمان در صورت لزوم است. همین مورد در مورد ایمپلنت نیز صادق است. با مراقبت‌های مناسب و معاینات منظم دندانپزشکی، این دندان‌های کاشته شده نیز باید یک عمر ماندگار باشند. هیچ کس نمی‌تواند این امر را تضمین کند زیرا سلامتی فرد به عوامل زیادی بستگی دارد که از حیطه‌ی کار دندان‌پزشک خارج است، به‌عنوان مثال نیازهای تغذیه‌ای مناسب، بهداشت مناسب، ژنتیک، روند برخی بیماری‌ها وابسته است؛ بنابراین، پاسخ به این سؤال واقعاً این است که هیچ‌کس نمی‌داند که در هر فرد، ایمپلنت تا چه مدت دوام خواهد آورد … موفقیت در این درمان می‌تواند تحت تأثیر شیوه زندگی شما و کیفیت کار پزشکی باشد که شما برای انجام ایمپلنت خود انتخاب کرده‌اید.

آیا ایمپلنت‌های دندانی نیاز به مراقبت ویژه دارند؟ 


تصور کنید که ایمپلنت‌های دندان، دندان‌های طبیعی خودتان هستند و به همین صورت با آن‌ها رفتار کنید. برای معاینات منظم به دندان‌پزشکتان مراجعه کنید. به‌طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. همچنین این را بدانید که مراقبت از لثه بهترین راه برای مراقبت از دندان‌ها است. بیشتر دندان‌ها در اثر بیماری لثه از بین می‌روند و نه علت دیگری.

آیا کاشت ایمپلنت دندان درد دارد؟ این عمل چقدر طول می‌کشد؟ 


کاشت ایمپلنت معمولاً منجر به درد و ناراحتی زیادی پس از عمل نمی‌شود معمولاً بیمار حدود 2 تا 5 روز Tylenol یا Advil مصرف می‌کند. در صورت نیاز به درمان اضافه‌تر، به‌عنوان مثال، عمل پیوند استخوان یا انجام ایمپلنت‌های بیشتر، ممکن است بیمار نیاز به زمان و دارو بیشتری بعد از عمل داشته باشد. بیهوشی (خواب کردن یا بی‌حسی) در حین عمل، باید عمل کاشت ایمپلنت را بدون درد سازد. پزشکان در استفاده از داروهای بیهوشی، محتاطانه عمل می‌کنند و فلسفه آن‌ها، استفاده از حداقل دارو برای بیمار است تا حدی که بتواند عمل را به‌راحتی تحمل کند. بسته به پیچیدگی و تعداد کاشت ایمپلنت‌ها، این درمان می‌تواند بین 30 دقیقه تا 3 الی 4 ساعت طول بکشد.

آیا ایمپلنت دندان عملی تجربی است؟


قطعاً نه! کاربرد و موفقیت ایمپلنت دندان از سابقه طولانی برخوردار است. ایمپلنت دندان، روشی است که بیشترین تحقیقات در مورد آن تا کنون انجام شده است و، درحالی‌که روشی 100٪ موفقیت آمیز نیست، فناوری فعلی به کار رفته در این عمل منجر به موفقیت بسیار زیادی برای پزشکان متخصص و مجرب شده است. قواعد و روش‌های ایمپلنت‌ دندان با دقت توسط FDA تنظیم می‌شود و سیستم ایمپلنت متعددی توسط انجمن دندانپزشکی به تائید رسیده‌اند.

آیا هزینه‌ی ایمپلنت دندان زیاد است؟ هزینه آن‌ها چقدر است؟ 


این روش می‌تواند یک سرمایه‌گذاری چشم‌گیر باشد که شامل هزینه‌های تعویض یک دندان (که در این مورد، هزینه‌ی روکش دندان روی ایمپلنت اضافه می‌شوند و هزینه‌ای تقریباً مشابه با هزینه یک “بریج 3 دندانی” معمولی دارد) برای جایگزینی دندان از دست رفته می‌شود. اگرچه هزینه عدم درمان می‌تواند به طور قابل توجهی گران‌تر باشد، به‌طور مثال از بین رفتن مداوم استخوان به خاطر پوشیدن دندان‌های مصنوعی کامل و پارشیال (تکه‌ای) ناشی می‌شود. این از دست رفتن تدریجی استخوان در نهایت می‌تواند باعث آسیب‌پذیری و تحریک عصب، شکستگی فک و ناتوانی کامل در کار دندان‌های مصنوعی (عدم قرارگیری مناسب آن) شود. ترمیم آسیب دیدگی‌ها در این مرحله ممکن است بسیار پرهزینه باشد و می‌تواند پیوند استخوانی عمده‌ای را شامل شود که ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان و یک دوره بهبودی طولانی داشته باشد. کاشت ایمپلنت قبل از اینکه تحلیل رفتن استخوان شدید شود، نه‌تنها در درازمدت باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود بلکه روند تخریب استخوان را کند می‌کند و احتمال موفقیت درمان در طولانی‌مدت را افزایش می‌دهد.

من مجبورم چند دندانم را بکشم و می‌خواهم برای حفظ توانایی جویدن، ایمپلنت دندان بکارم. آیا می‌توانم در همان جلسه‌ی کشیدن دندان، عمل ایمپلنت را انجام دهم؟


آیا می‌توانم در همان جلسه‌ کشیدن دندان، عمل ایمپلنت را انجام دهم

اینکه ایمپلنت دندان بلافاصله پس از کشیدن دندان قرار گیرد یا نه، بستگی به میزان استخوان موجود در ناحیه و وجود یا عدم وجود عفونت فعال دارد. قرار دادن ایمپلنت در همان جلسه‌ی کشیدن دندان، هم به حفظ پهنا و هم ارتفاع استخوان کمک می‌کند و ممکن است از لزوم قرار دادن پیوند استخوانی در صورت جمع و کوچک شدن استخوان پس از کشیدن دندان، جلوگیری کند. در طول سال اول بعد از کشیده شدن دندان‌ها تا حدود 40 درصد از عرض فک می‌تواند از بین رود. گاهی اوقات، عفونت ناشی از دندان یا بیماری پریودنتال استخوان را به حدی نابود می‌کند که انجام عمل پیوند استخوان قبل از قرار دادن ایمپلنت ضروری می‌شود. کاشت ایمپلنت در همان جلسه‌ی کشیدن دندان‌ها امکان پذیر است، این کار می‌تواند حداقل سه ماه در زمان بهبودی صرفه‌جویی کند در مقایسه با مدت زمان انتظاری برای بهبودی محل کشیدن دندان پیش از کاشت ایمپلنت صرف می‌شود.

آیا می‌توانم در طول درمان ایمپلنت دندان مسافرت کنم؟ 


به بیماران توصیه می‌شود که فعالیت‌های عادی خود را ادامه دهند، حتی اگر برای کار و فعالیت‌هایشان باید بیشتر اوقات و بیشتر زمان بهبودی، به بیرون از شهر یا مسافت‌های دورتر (خارج از استان) سفر کنند. معمولاً طولانی‌ترین مدت‌زمانی که دندان‌پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که زیاد از خانه دور نشوند، بلافاصله پس از جراحی ایمپلنت است. بیشتر افراد (سن مهم نیست) در 2 تا 3 روز بعد از عمل قادر به انجام فعالیت‌های عادی خود هستند. دندانپزشکان به بیماران توصیه می‌کنند بعدازاین عمل به مدت 14 روز در شهر بمانند تا اطمینان حاصل شود که روند بهبودی به‌طور طبیعی پیش می‌رود. پس از قرار دادن ایمپلنت، ممکن است 5 تا 6 ماه طول بکشد تا استخوان اطراف (استخوان پیوندی) با ایمپلنت جوش بخورد، اگرچه، معمولاً از همان روز عمل می‌توانید دندان مصنوعی پارشیالی که دارید، دندان مصنوعی کامل یا پل موقت خود را استفاده کنید تا روزی که دندان‌های جایگزین جدید خود را دریافت کنید. در طی این چند ماه، می‌توانید مسافرت کنید و کارهایتان را مطابق میل خود انجام دهید.

چرا دندان‌های مصنوعی، حالت و تناسب خود را از دست می‌دهند؟


در بسیاری موارد، فشار پروتزها (دندان مصنوعی) یا قسمت‌های مختلف روی بافت‌ها باعث می‌شود لثه‌ها به‌مرور زمان “سست” و استخوان به مرور زمان جمع و کوچک شود. در صورت بروز این اتفاق، دندان‌های مصنوعی معمولاً سست و بدفرم می‌شوند حتی وقتی که با چسب چسبانده شده باشد، دقیقاً مانند وقتی که لباس‌ها هنگام کاهش وزن برایمان گشاد می‌شوند و این باعث تحلیل بیشتر استخوان‌ها و مشکلات لثه می‌شود. با کاشت ایمپلنت دندان، تحلیل رفتن استخوان و همچنین فرسایش لثه کاهش می‌یابد. برخلاف دندان‌های مصنوعی که بر روی لثه‌ها و استخوان فک فشاری وارد می‌کنند، ایمپلنت‌های کاشته شده (درون استخوان) در واقع توسط استخوان فک احاطه شده و نیروهای ناشی از جویدن، فشار را به استخوان منتقل می‌کنند، مانند دندان‌های طبیعی. این در حقیقت می‌تواند استخوان را تقویت کند و تراکم استخوان را افزایش دهد و باعث کاهش جمع شدگی استخوان شود که همیشه در مورد استفاده از دندان مصنوعی مشاهده می‌شود.

من یک دندان شکسته شده دارم و دندانپزشک من کشیدن دندان و یک پل دندان را توصیه می‌کند، اما من دوست ندارم که دندان‌های کاملاً خوب و سالمم از هر طرف برای ساختن یک پل دندان تراشیده شوند، آیا می‌توانم ایمپلنت دندان انجام دهم؟


به احتمال زیاد در این شرایط، کاشت ایمپلنت بسیار خوب عمل می‌کند. فایلینگ کردن دندان تا پایین باعث ضعیف شدن و پوسیدگی آن‌ها، مشکلات لثه و درمان‌های عصب‌کشی احتمالی می‌شود. بعضی‌اوقات بااین‌وجود، پل دندان هنوز بهترین گزینه است، اما ایمپلنت اغلب می‌تواند گزینه بهتری باشد. تمیز کردن و نخ دندان کشیدن دندان کاشته شده آسان‌تر خواهد بود، نیازی به اتصال و آسیب دیدن دندان‌های دیگر نخواهد بود و با این روش می‌توان دندان جایگزینی کاملاً مشابه با دندان‌های طبیعی‌تان داشته باشید.

آیا هر دندانپزشکی می‌تواند ایمپلنت دندان را انجام دهد؟


از نظر قانونی بله، اما مانند هر روش پزشکی یا دندانپزشکی، همه پزشکان از تجربه، آموزش و راحتی یکسانی برای درمان ایمپلنت برخوردار نیستند. همچنین، برای هر روش، یک “منحنی یادگیری” وجود دارد و شما به پزشکی احتیاج دارید که دارای تجربه زیادی باشد تا بتواند با کاشت ایمپلنت به شما کمک کند و بتوانید به بهترین نتایج طولانی‌مدت و ماندگار دست یابید.

من باید عمل جایگزینی را برای دو دندان از دست رفته در کنار هم انجام دهم. آیا می‌توانم فقط یک ایمپلنت در آن قرار داده و آن را به یکی از دندان‌های طبیعی خود وصل کرده و یک پل قرار دهم؟


به طور کلی، این ایده‌ی خوبی نیست با آموزش و تجربه‌ای که پس از گذشت سال‌ها به دست آورده‌ایم، کلاً خیلی بهتر است که ایمپلنت‌ها را به دندان نچسبانیم. دندان‌پزشکان غالباً ایمپلنت‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند که می‌تواند قدرت آن‌ها را ارتقا بخشد و ایمپلنت‌ها به‌خوبی کار کنند؛ بنابراین در چنین موردی، اگرچه ممکن است کاشت دو ایمپلنت به‌جای یکی، در مدت کوتاهی پرهزینه باشد، اما احتمال موفقیت این درمان در طولانی‌مدت با دو ایمپلنت بسیار بیشتر خواهد بود.

من یک دست کامل دندان مصنوعی دارم. دندان‌های بالایی خوب هستند، اما وقتی می‌خواهم غذا بخورم دندان‌های پایین مرتباً تکان می‌خورند. آیا می‌توانم در فک پایین، ایمپلنت داشته باشم و یک پروتز دندان مصنوعی کاملی را در فک بالا همچنان استفاده کنم؟ 


قطعاً وضعیت شما امری عادی است. پروتز دندان مصنوعی کامل برای فک پایین، ناپایدارترین پروتز ساخته شده در دندانپزشکی است. در حین جویدن، دندان مصنوعی پایین به طور متوسط پنج برابر بیشتر از دندان مصنوعی بالایی حرکت می‌کند. فرد مبتلا به تحلیل پیشرفته‌ی استخوان، مشکلات دیگری را در زمینه هماهنگی ضعیف ماهیچه ای، مشکلاتی در گفتار و ناتوانی در نگه داشتن پروتز در محل دارد که همه این موارد تحت تأثیر سبک زندگی معمول فرد قرار دارد. ایمپلنت دندان می‌تواند راه حل همه این مشکلات باشد. حتی در مواردی که تحلیل استخوانی زیادی رخ داده است، هنوز هم فرصت برای انجام ایمپلنت دندان وجود دار. در بیشتر موارد، یک معاینه کامل دهان و دندان و یک عکس رادیوگرافی پانوراما، تمام چیزی است که برای تعیین اینکه آیا شما کاندیدای خوبی برای ایمپلنت هستید یا خیر، لازم می‌باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *